Teaduslikud uuringud näitavad, et geenid mõjutavad kehakaalu 40-70% ulatuses.

Üks ja sama toitumisviis ei pruugi kõikidele inimestele võrdselt sobidaGeenitestide-Labor, sest meie ainevahetus pole päris ühesugune.

Teame, et geneetilistel põhjustel varieerub meie silma- või juuksevärv, samuti on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel ja energia kulul. Erinevused geenides määravad, kuidas üks või teine toit meile mõjub, milline söök meile iseäranis maitseb, kas me suudame vastu panna näksimise soovile ja millise toidu liigtarvitamine kiiremini kaalunumbreid tõstab.

Nutrigenoomika on teadusharu, mis uurib ainevahetusega seotud geene ning proovib seeläbi välja selgitada, kuidas individuaalne geneetiline profiil mõjutab indiviidide toitainete vajadust. Nutrigenoomika uuringutes on leitud geneetilisi variatsioone, millest sõltuvalt toitainete erinev osakaal dieedis mõjutab oluliselt kehakaalu. Nii saab geneetilise analüüsi abil määrata, milline toitainete tasakaal on tervisliku kehakaalu saavutamiseks sobivaim.

Teadusuuringute järgi mõjutavad geenid meie kehakaalu 40-70% ulatuses. Ülejäänud osa aga määrab meie elustiil. Elustiili valikul on samuti kasulik teada oma geneetilisi iseärasusi. Näiteks mõjub mõnede inimeste puhul kehakaalule hästi rasvase toidu osakaalu vähendamine, samas teistele on olulisem süsivesikute piiramine.

Isegi treening ei anna kõikidele ühtemoodi efekti – teatud geenivariatsioonid määravad, kas trenni tehes hakkavad rasvad intensiivselt lagunema või mitte. Mõningate geenivariatsioonide esinemisel võib ülekaaluga olla raskem võidelda, aga see pole kindlasti võimatu, valida tuleb lihtsalt õiged võtted!

Lisaks juhistele toitumise osas, annavad geenid infot, kuidas mõjub treening kehakaalule. Füüsilise aktiivsuse kasulikkus tervisele on üldteada, kuid näiteks trenni mõju rasvade oksüdeerimise tasemele on inimestel erinev ja seotud taas geneetikaga.  Seetõttu saavad inimesed treeninguga kehakaalule ka erineva efekti – kellel on mõju kergem tulema, kellel vaevalisem.

Geenitestide Labor teostab ainevahetuses oluliste geneetiliste variatsioonide analüüsi ning koostab personaalse raporti, mis aitab saadud tulemused lahti mõtestada. Koos toitumisspetsialistidega on välja töötatud personaalsed toitumisjuhised, mis võtavad arvesse inimese geneetilist profiili. 

Geenitestide Labori toitumissoovituste geenitestist FiguraGen Weight saab teada:

 • missugune on sobiv toitumisviis ehk milliseid toitaineid peaks tarbima rohkem ja milliseid vähem
 • kuidas geenid mõjutavad isu
 • kuidas füüsiline trenn mõjutab kehakaalu
 • lisaks 3 päeva näidismenüü
toitumissoovitused, geenid

Geenide analüüsimine

Geenitesti tegemine on lihtne, proovi võtmiseks tuleb vatitikuga õrnalt hõõruda suulimaskesta. Ja ongi proov valmis!

Geenide analüüsimine on vajalik, sest nii saab välja selgitada erinevad näitajad, mis kehakaalu mõjutavad.  Hiljem on võimalik saadud tarkuseid rakendada teadlikumate valikute tegemiseks.

Vaata erinevaid Geenitestide Labori teste siin. Tellides FiguraGen Weight testi on võimalik kasutada koodi TERVIS, mis annab 10%  soodustuse.


1 Corella, D et al. APOA2, Dietary Fat and Body Mass Index: Replication of a gene-Diet Interaction in Three Independent Populations. Arch Intern Med.2009, Nov 9; 169(20): 1897-1906

        2    1 Corella, D et al. The -256T ˃C Polymorphism in the Apolipoprotein A-II Gene Promoter Is Associated with Body Mass Index and Food Intake in the Genetics of Lipid Lowering Drugs and Diet Network Study. Clinical Chemistry 2007, 53(6):1144–1152

3 Razquin, C et al. The Mediterranean diet protects against waist circumference enlargement in 12Ala carriers for PPARɣ gene: 2 years’ follow-up of 774 subjects at high cardiovascular risk. Brit J Nutr 2009; 102:672-79

4 Macho-Azcarate, T et al. Gln27Glu polymorphism in the beta2 adrenergic receptor gene and lipid metabolism during exercise in obese women. Intern J Obesity 2002; 26,1434-41

5 Sonestedt, E et al. Fat and carbohydrate intake modify the association between genetic variation in the FTO genotype and obesity. Am J Clin Nutr 2009; 90:1418-25

6 Kilpeläinen, TO et al. Physical Activity Attenuates the Influence of FTO Variants on Obesity Risk: Meta-Analysis of 218 166 Adults and 19 268 Children. PloS Med 2011; 8(11):e1001116

 

Share and Enjoy

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
Share →

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

eighteen − four =

Print
Close