Liiga suure kehakaalu põhjus on eluviisi kõrval tihti geneetiline eelsoodumus. Teadlased on välja arvutanud, et geenid mõjutavad meie kaalu lausa 40-70% ulatuses. Sestap ongi ülekaalulistel sageli keeruline saleneda – geenid töötavad selle vastu.

DNA background

Kehakaalu mõjutavad mitmed geenid, kõige tuntum neist on FTO ehk fat mass and obesity-associated gene. Mitmed uuringud on kinnitanud, et teatud variatsioonid selles geenis on seotud suurema rasvumise riskiga.  Arvatakse, et FTO-st alguse saav signaalirada mängib olulist rolli selles, kuidas rasvarakud rasva talletavad ja kui suureks kasvavad.

Sellel aastal avaldasid Harvardi ja Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi teadlased uurimuse, kus nad manipuleerisid hiirte FTO geeni. Tulemused olid vapustavad – muudetud FTO geeniga hiired jäid palju kõhnemaks ka siis, kui nad olid rasvarikkal dieedil. Nad kulutasid ka magades teistest hiirtest rohkem energiat.

Inimeste peal pole päris selliseid katsetusi tehtud, küll aga on teadlased kasvatanud inimese rasvarakke ja muutnud neis sedasama FTO geeni. Selle tulemusena rasvarakkude funktsioonide tasakaal muutus – nad kulutasid rohkem energiat ja kogusid vähem rasva.

Kas see tähendab, et tasub oodata ravimit, mis muudab rakkude talitust ning langetab seeläbi edukalt kehakaalu? Kiiret salenemist lubavaid „imepille” on juba täna turul palju, reeglina nad mõjutavad aju kaudu meie isusid ja on mõeldud lühiajaliseks kasutamiseks. Edukad teadusuuringud on sillutanud tee kaalu langetava uue ravi väljatöötmiseks. Seda aga, kas ning millal too ravim turule tuleb, praegu veel ei tea.

Seda, kas sinu FTO geenis on ülekaalulisuse riski suurendav variatsioon ning milline on õige dieet just sinu jaoks, näitab lihtne geenitest.

 

Allikad:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4959911/#SD1

2) http://www.dailymail.co.uk/health/article-3204876/Cure-obesity-sight-scientists-discover-switch-faulty-gene-causes-body-store-fat.html

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Share →

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

3 × 2 =

Print
Close