Paljud naised seisavad silmitsi probleemiga, kuidas kaalu langetada peale laste sündi, sest nooremas eas püsinud kaalunumber ja vabadus tarbida kõiki toiduained, on peale rasedust muutunud. Vanad riided ei mahu enam selga ning isegi kui need on võimalik selga saada, siis tulemus ei ole siiski sama. Seega unistavad paljud naised oma sünnituseelse kehakaal  taastamisest ja naiselikust enesekindlusest näha alati hea välja.

Kuigi soov saavutada sünnituseelne vorm on suur, võivad selle plaani nurjata ajapuudus ning muud igapäevased toimetused, mis lihtsalt ei jäta tervislikule toiduvalikule ning liikumisele piisavalt keskendumisruumi. Nii ongi tekkinud tunne, et lisandunud ülekilodest ei ole võimalik enam vabaneda.

Seega hakkavad naised üha enam uskuma, et ülekaalulisus on põhjustatud asjaolust, et peale sünnitust on kehas toimunud mitmed muutused,  mis on aeglustanud ainevahetust. Ning seetõttu on pärsitud edaspidised muutused ja edusammud. Tegelikult selline fakt meditsiiniliste uuringute käigus kinnitust leidnud ei ole. Muidugi, keha vananedes aeglustuvad kõik protsessid, kuid sünnitusega ainevahetuse muutust otseselt seostada ei saa.  Pigem on murekohaks see, et puudub harjumus oma toitumist jälgida, sest varasem kehakaal lihtsalt ei nõudnud seda. Nüüd ongi see koht, kus tuleb teha otsus alustada uut tervislikumat elu ning õppida ennast rohkem tundma.

Naise keha suudab küll kaotada ilma raske pingutuseta suure osa rasedusega tekkinud ülekilodest. Aga selleks, et saavutada ideaalne tulemus ning  soovitud kehakaal, on tähtis keskenduda ning harjuda uue elustiiliga. Peale sünnitusest taastumist tuleks kohe aktiivselt hakata liikuma ning pöörata tähelepanu toitumisplaanile. On tõestatud, et kehakaalu alandamine on keerulisem, kui seda alustatakse aasta või hiljem peale lapse ilmale toomist.

Samuti on kaalukaotuse näole tegemist suure muutusega iga keha jaoks, seega tuleks kindlasti välistada lühiajalised ning ekstreemseid võtteid kasutavad lähenemised. Need võivad organismile tekitada juurde lisastressi ning niigi koormatud keha võib muutustele reageerida hoopis vastupidiselt. Korrektsioone tuleks teha tasapisi, arvestades oma keha eripärasid. Rõhku tuleks panna tervislikule toitumisele, mis peaks saama osaks igapäevaelust, kui see juba varasemalt ei olnud.

Kuidas aga alustada tervislikku toitumist ja kaalu langetamist?

Enamik meist pole suutelised kaaluma kõiki toiduaineid ja arvutama kilokaloreid. Aga ehk pole selleks vajadustki, algatuseks võikski proovida lihtsamaid võtteid, millest on ka palju räägitud.

Joo vett. Suurem vedeliku tarbimine peleteb näljatunnet ja kiirendab ainevahetust. Kui ei taha juua paljast vett, maitsesta marjade, kurgi, sidruni või muu meelepärasega.

Söö hommikul. Luba endale patuseid toite, millest ei suuda loobuda, just hommikul. Uuringud näitavad, et need inimesed, kes on harjunud sööma hommikusööki, on harvem ülekaalulised.

Söö, mida meeldib, aga püüa teha see valik võimalikult tervislike toiduainete hulgast!:)

Palju räägitakse näiteks köögiviljade kasulikkusest. Püüa neid rohkem tuua oma söögilauale, isegi kui tundub, et need pole su lemmikud. Mõtle järgi, ehk ikka mõni neist on täitsa meeldiv, ehk tasub proovida uusi retsepte ja leiad uue lemmiku.

Oluline on leida, mis endale meeldib ja sobib. Ega ükski reegel pole nii universiaalne, et sobib kõigile. Kui ikka näiteks hommikusöök kohe kuidagi ei sobi, siis vägisi seda süüa pole ilmselt ka mõtet. Kui see on aga ajapuuduse taha jäänud, siis tasuks mõelda, kuidas oleks seda võimalik korraldada.

Kui lihtsamad head harjumused on enda ellu juba toodud, aga need ei anna piisavat head efekti, siis tekivad keerulisemad valikud. Kuidas peaks oma toiduvalikut koostama? Kui tahaks tervislikku vahepala, kas siis peaks sööma porgandeid (tarvilik köögivili, kasulikud liitsüsivesikud) või näkitsema pähkleid (kasulikud õlid) või hoopis lahjat kohupiima (hea valguallikas)? Mida rohkem ja mida vähem?

Meie kehadel võivad olla selles osas erinevad eelistused. On näiteks leitud, et osadele inimestele (teatud geenivariatsioonidega) sobib rohke õlide söömine ja see aitab neil olla paremas kaalus. Samas on inimesi, kelle jaoks igasugune rasvade rohke söömine (kaasa arvatud õlid) on juba geenide poolt määratult oluliseks kehakaalu tõusu riski allikaks.

Kui tundub, et enda vaistust ja jälgimisest jääb siiski väheks, siis on võimalik geenide analüüsi teel kindlaks teha, millisesse tüüpi sa kuulud ja milliste toitainete vahekorraga toidulaud peaks sulle paremini sobima.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Share →

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

4 − two =

Print
Close