Üha rohkem leiab tõestust fakt, et meie ainevahetuses on erinevusi, mille tõttu ühesugused toitumissoovitused ei pruugi meile sobida. On leitud, et meie geenides on variatsioone, mis teevad meist mõnedele taimetoidu sobivamaks, samas kui teistel on keerulisem kõike vajalikku ainult taimedest kätte saada. Kas me võime usaldada õige toidu valikul enda isusid või peame tegema selle teadasaamiseks geenitesti, pole teadlased veel kindlaks teinud.

naine liha söömas

 

8000 aastat tagasi, kui Euroopas hakkas levima põllumajandus, hakkasid eurooplased sööma ka rohkem taimetoitu. Eurooplaste geenides hakkas kiirelt levima variatsioon, mis aitab sünteesida taimsetest rasvadest kasulikke pika-ahelalisi omega-3 ja omega-6 rasvhappeid.

Pika-ahelalised polüküllastumata rasvhapped omega-3 ja omega-6 on vajalikud inimesele aju arenguks, nad osalevad immuunsüsteemis ja põletiku kontrollis. Neid rasvhappeid saab inimene kergesti loomsest toidust, kuid taimedes neid vajalikul kujul ei leidu. Taimsetest rasvadest saab inimene neid aga oma kehas ise sünteesida ja selleks biosünteesiks on vajalik FADS1 ensüüm.

Just FADS1 geenis leitigi variatsioon, mis muudab selle ensüümi rohkem või vähem aktiivseks. Nn jahimehe tüüpi inimestel on see ensüüm vähem aktiivne ja nad vajavad tervislikuks toitumiseks ka liha. Selline jahimeeste geen oli Euroopas levinud ajal, kui põllumajandust veel ei tuntud ja inimesed hankisid oma toidupoolise põhiliselt jahil või kalal käies.

Põllumehe tüüpi geen, mis muudab FADS ensüümi aktiivseks, võimaldab inimesel kergemini vajalikke omega-3 ja omega-6 rasvhappeid ka taimsetest õlidest sünteesida.

Taimetoidu geenivariatsioonid on siiani sagedamini levinud lõuna-eurooplaste seas võrreldes Põhja-Euroopaga. Seda seostatakse ka sellega, et Põhja-Euroopas on läbi aegade joodud rohkem piima ja söödud kala.

Allikas:

Dietary adaptation of FADS genes in Europe varied across time and geography, Kaixiong Ye, Feng Gao, David Wang, Ofer Bar-Yosef & Alon Keinan, Nature Ecology & Evolution, doi: 10.1038/s41559-017-0167, published online 26 May 2017.

 

Share and Enjoy

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
Share →

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

18 + sixteen =

Print
Close